Skutki społeczne nieodnawialnych źródeł energii
Wyróżnione

Skutki społeczne nieodnawialnych źródeł energii

Na społeczne skutki nieodnawialnych źródeł energii wpływa kilka czynników. Należą do nich Jakość środowiska, nowe możliwości ekonomiczne i społeczne oraz emisja dwutlenku węgla. Istnieją również efekty niezamierzone i przypadkowe.

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z oskryptowany.pl

Wzrost gospodarczy

W kilku badaniach zbadano wpływ zużycia energii na wzrost gospodarczy. Większość z tych badań skupiła się na efektach politycznych i ekonomicznych. Jednak badania dotyczące społecznego wpływu zużycia energii są mniej znane.

Badania oparte są na globalnych danych panelowych 174 gospodarek. Wykorzystuje dwustopniowe systemowe podejście do estymacji GMM. Obejmuje również podpróbki krajów rozwiniętych i rozwijających się.

W pracy wykorzystano ćwiczenie empiryczne, które pokazuje, jak zużycie energii i inne czynniki mogą być uwzględnione w modelach teorii wzrostu gospodarczego. Na przykład, bada długoterminową elastyczność produkcji w danych panelowych.

Zużycie energii jest stosunkowo nową zmienną w modelach wzrostu gospodarczego. W porównaniu z innymi zmiennymi, jej wpływ na wzrost jest mniej stabilny. Niemniej jednak stanowi ważny składnik równania wzrostu gospodarczego.

W badaniu sprawdzono również, jak konsumpcja zasobów i PKB są ze sobą powiązane. Stwierdzono, że zwiększenie zużycia energii zwiększa PKB w gospodarkach rozwiniętych, natomiast zmniejsza je w gospodarkach rozwijających się. Jednak związek przyczynowy między zużyciem energii a PKB nie został w pełni ustalony.

Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu PKB jest zwiększenie zużycia energii odnawialnej. W przeciwieństwie do innych źródeł energii, energia odnawialna może pomóc zminimalizować zanieczyszczenia powodowane przez paliwa kopalne, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne. Ponadto, może stworzyć możliwości zatrudnienia. Systemy energii odnawialnej mogą również pomóc w łagodzeniu skutków zmian klimatycznych.

Podsumowując, właściwe wykorzystanie systemu energii odnawialnej może stworzyć lepsze standardy zdrowia i życia. Ma również potencjał do tworzenia więzi społecznych. Może również stymulować solidny globalny wzrost. Jednak najlepszym sposobem na wdrożenie energii odnawialnej jest usunięcie barier finansowych.

Jakość środowiska

Pomimo rosnącej popularności energii odnawialnej, nieodnawialne źródła energii pozostają podstawą światowych gospodarek. Są niezawodne, niedrogie i powszechnie dostępne. Jednak paliwa te są również sprawcami wielu problemów środowiskowych.

Nieodnawialne źródła energii wpływają na środowisko na pięć sposobów: poprzez spalanie paliw kopalnych, wytwarzanie zanieczyszczeń, przechowywanie energii elektrycznej, transport energii i wytwarzanie ciepła. Chociaż kilka odnawialnych źródeł energii oferuje specyficzne korzyści, nie przebijają one pozostałych paliw kopalnych.

Spalanie paliw kopalnych uwalnia różne zanieczyszczenia, takie jak dwutlenek siarki i tlenki azotu. Te zanieczyszczenia mogą zniszczyć zasoby wodne i wpłynąć na cykl wodny. Jednak tych zanieczyszczeń nigdy nie da się całkowicie wyeliminować.

Odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna i wiatrowa, oferują alternatywę dla spalania paliw kopalnych. W rzeczywistości, elektrownie słoneczne i wiatrowe są tańsze w eksploatacji niż generatory opalane węglem lub gazem. Ponadto, źródła te wytwarzają stosunkowo niskie poziomy emisji gazów cieplarnianych (GHG).

Projekty energii odnawialnej podlegają również przepisom stanowym i federalnym. Obejmuje to przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń termicznych, pyłów ulotnych i emisji z pojazdów. To samo dotyczy obiektów geotermalnych. Niektóre projekty energii odnawialnej mają znaczne zużycie wody.

Niniejsze opracowanie bada związek pomiędzy wzrostem gospodarczym, rozwojem finansowym i jakością środowiska w sześciu krajach Afryki Zachodniej. Badanie integruje te trzy wymiary w jedną ramę.

Badanie bada również związek pomiędzy wartością dodaną produkcji, rozwojem finansowym i jakością środowiska. W pracy wykorzystano dane z sześciu krajów Afryki Zachodniej za okres od 1991 do 2018 roku. Oprócz oceny wpływu wzrostu gospodarczego na emisję dwutlenku węgla, w pracy analizuje się również związek między wartością dodaną produkcji, finansami i jakością środowiska. Badanie wnosi unikalny wkład do Afryki Zachodniej.

Emisja dwutlenku węgla

Pomimo niedawnego ożywienia w globalnej produkcji gospodarczej, gospodarka światowa nadal w dużym stopniu polega na węglu dla wzrostu mocy. To uzależnienie od węgla jest głównym czynnikiem powodującym globalne emisje CO2 związane z energią. Węgiel jest najbardziej węglowochłonnym paliwem do spalania. Spalanie węgla emituje więcej CO2 niż gaz ziemny czy ropa naftowa. Jednakże w ciągu ostatnich kilku lat wzrosło wykorzystanie gazu ziemnego. Jest on często promowany jako czystsza alternatywa dla węgla.

Węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny stanowiły 79% emisji CO2 z paliw kopalnych w 2020 roku. Największymi emitentami CO2 w skali globalnej były Chiny, Stany Zjednoczone i Unia Europejska. W 2020 roku emisje CO2 w Chinach wzrosły o 750 mln ton w stosunku do roku poprzedniego. Natomiast emisja CO2 w Stanach Zjednoczonych spadła o 4%. W Unii Europejskiej emisja CO2 spadła o 2,4%.

Globalne emisje CO2 związane z energią odbiły się w 2021 roku. To odbicie było największe w historii. Odwróciło ono spadek z wywołanego pandemią spadku w 2020 roku.

Pomimo odbicia w 2021 roku, globalne emisje CO2 były o 4% wyższe niż w 2019 roku. Były największym w historii wzrostem rok do roku. Świat musi zadbać o to, aby odbicie emisji w 2021 roku było jednorazowe, a nie stanowiło trwałego trendu.

Sektor energii elektrycznej był drugim największym źródłem emisji w Stanach Zjednoczonych. W 2020 roku wytwarzanie energii z węgla wzrosło o 13%. Jednak emisja CO2 zmniejszyła się o 10%, w dużej mierze dzięki odejściu od węgla na rzecz mniej emisyjnego gazu ziemnego.

W Indiach emisje CO2 silnie wzrosły w 2021 roku. Gospodarka tego kraju rosła w szybszym tempie niż w poprzednich dwóch latach. Jednak emisja CO2 nadal była powyżej poziomu sprzed pandemii.

W Stanach Zjednoczonych spalanie paliw kopalnych odpowiadało za 92% całkowitej emisji GHG w tym kraju. Sektor energii elektrycznej odpowiadał za 32% całkowitej emisji CO2. Sektor transportu odpowiadał za 46% całkowitej emisji.

Nowe możliwości ekonomiczne, społeczne i ekologiczne

Zmiana na odnawialne źródła energii oferuje szereg korzyści ekonomicznych, społecznych i ekologicznych. Na przykład, źródła odnawialne wytwarzają mniejszą ogólną emisję, niższe zanieczyszczenie powietrza, zmniejszają emisję gazów cieplarnianych oraz zapewniają czystą i niedrogą energię. Ale przejście od paliw kopalnych może stworzyć nieoczekiwane problemy. Artykuł nakreśla niektóre z wyzwań związanych z przejściem do zrównoważonej przyszłości technologicznej. Wskazuje również drogi przyszłych badań.

Podczas gdy Amerykanie popierają rozwój odnawialnych źródeł energii, nie chcą całkowicie zrywać z paliwami kopalnymi. Większość Amerykanów uważa, że kraj nie jest gotowy do całkowitego wycofania się z paliw kopalnych. Większość dorosłych uważa jednak, że odejście od paliw kopalnych wpłynęłoby korzystnie na jakość powietrza i ograniczyłoby ekstremalne zjawiska pogodowe.

Jednak więcej niż jeden na pięciu dorosłych twierdzi, że odnawialne źródła energii nie poprawiłyby niezawodności sieci elektrycznej. Jest to duży problem, ponieważ niezawodność staje się coraz ważniejsza. Ponadto wielu Amerykanów przewiduje wyższe koszty energii i dóbr konsumpcyjnych.

Wyniki te są ważne, ponieważ pokazują, że konsumenci nie są wyrozumiali dla zakłóceń w łańcuchu dostaw. Na przykład, jeśli model biznesowy firmy zostanie zakłócony, może to zmienić zachowanie konsumentów. Co więcej, nowe modele biznesowe mogą zmienić społeczeństwo na wiele sposobów. Na przykład, gospodarka cyrkularna kładzie nacisk na ponowne wykorzystanie materiałów pierwotnych. To również pomaga zachować wartość materiałów i zasobów.

Większość dorosłych oczekuje również poprawy jakości wody i powietrza. Jest to ważna uwaga, ponieważ wiele branż będzie udoskonalać swoje modele biznesowe. Będzie to prawdopodobnie miało wpływ na konsumentów i ogólną produkcję branż. Ostatecznie, zmniejszenie emisji pomoże w walce ze zmianami klimatu.

Niezamierzone i przypadkowe skutki

Nieprawdopodobne, ale nie jestem fanem przemysłu naftowego i gazowego – to dobrze. Mimo to, miałem swój udział w bliskich spotkaniach z wielkimi psami. Byłem też niejednokrotnie świadkiem złej strony oświecenia. Jak więc sądzisz, jaki jest najlepszy sposób na przejście na czystszą, bardziej zieloną i zdrowszą przyszłość energetyczną? Najlepszym sposobem podejścia do tego jest dokonanie przejścia tak szybko jak to możliwe – i tak bezboleśnie jak to możliwe. Dobrze wdrożony plan energetyczny zwróci się w krótkim czasie. W związku z tym, oto lista kilku przydatnych wskazówek i trików, które pomogą Ci zacząć. Najlepszym sposobem na dokonanie przejścia jest rozpoczęcie od kilku prostych kroków. Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że jesteś dobrym kandydatem na nowego uczestnika. To zapewni, że nie tylko dobrze pasujesz do nowej generacji dostawców energii, ale że jesteś w dobrej pozycji, aby zebrać nagrody z ich wysiłków w zakresie efektywności energetycznej.