Czym jest polski Narodowy Program Ekologiczny?
Najnowsze

Dlaczego warto wybrać rower elektryczny zamiast samochodu?

Posiadanie roweru elektrycznego oznacza mniejszą emisję dwutlenku węgla i bezpieczniejszą jazdę. Może również poprawić wydajność dojazdu do pracy, a Ty możesz siedzieć w bardziej komfortowej pozycji podczas jazdy.

Zmniejsza emisję dwutlenku węgla

Zwiększenie wykorzystania roweru elektrycznego może pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Oprócz tego, że jest to bardziej przyjazny dla środowiska środek transportu, e-rowery zapewniają również szereg korzyści zdrowotnych. Korzyści te obejmują mniej korków, poprawę wydajności układu krążenia i zmniejszenie ryzyka chorób śmiertelnych.

Ponadto, e-rowery mogą być wykorzystywane do wielu celów, w tym do dojazdów do pracy, dostarczania towarów, zakupów i ćwiczeń. W przypadku większości z tych czynności, rowery elektryczne wymagają mniej energii do jazdy niż rower konwencjonalny, co skutkuje mniejszym śladem węglowym. Oprócz tego, że są przyjazne dla środowiska, rowery elektryczne są również tańsze niż tradycyjne samochody.

Jako przyjazna środowisku opcja transportowa, rowery elektryczne mają potencjał, aby pomóc miastom w osiągnięciu ich celów klimatycznych. W rzeczywistości, ostatnie badanie przeprowadzone przez Transportation Research and Education Center wykazało, że zwiększenie wykorzystania e-roweru w USA może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 15%. Mogłoby to pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla związanej z transportem o 7,1 mln ton metrycznych rocznie.

Dodatkowo, ślad węglowy e-bike’a jest mniejszy niż chodzenie, które ma ślad węglowy 56 gramów CO2 na kilometr – sekcja ta została zaczerpnięta ze strony . Jest to znacząca różnica w porównaniu z konwencjonalnym samochodem, który wytwarza 271 gramów CO2 na kilometr pasażerski.

W innym badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Leeds stwierdzono, że średnia oszczędność CO2 na osobę wynosi 24,4 mln ton metrycznych rocznie. Liczba ta została oparta na obliczeniach, które patrzyły na średnią liczbę mil, które dana osoba przeszła, przejechała na rowerze i prowadziła.

Według badań, e-bike może zastąpić do 72% mil, które dana osoba przejechałaby samochodem. Dodatkowo, 15% wzrost wykorzystania e-bike’ów zmniejszyłby emisję dwutlenku węgla związaną z transportem aż o 15%.

Bezpieczeństwo

Pomimo tego, że rowery elektryczne (e-bike) są coraz częściej wykorzystywane w życiu codziennym, ich bezpieczeństwo nie zostało dobrze zbadane. Celem niniejszej pracy jest identyfikacja czynników wpływających na bezpieczeństwo e-bike’ów i zalecenie skutecznych działań.

Oprócz samego roweru elektrycznego, innymi czynnikami wpływającymi na bezpieczeństwo e-rowerów są jego otoczenie i użytkownicy. E-rowery są zwykle używane do dojazdów do pracy w obszarach miejskich i często jeździ się na nich w mglistą pogodę lub śnieżne dni.

Podobnie jak w przypadku rowerów konwencjonalnych, można zaobserwować ryzykowne zachowania podczas jazdy. Zachowania te obejmują nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, nielegalne skręcanie i przekraczanie prędkości. Ponadto e-rowery wyprzedzają częściej niż inne pojazdy. Te czynniki wpływają na bezpieczeństwo e-rowerów i prowadzą do większej liczby wypadków.

Do innych czynników wpływających na bezpieczeństwo e-rowerów należy subiektywna świadomość ryzyka wśród użytkowników. Świadomość ta jest słaba, co prowadzi do wysokiego wskaźnika wypadków. Dlatego należy opracować skuteczne środki interwencyjne, które zwiększą świadomość ryzyka wśród użytkowników.

Do zbadania zależności pomiędzy świadomością ryzyka użytkowników a ryzykownymi zachowaniami rowerowymi można zastosować analizę regresji. Badanie to może dostarczyć szczegółowej analizy zależności pomiędzy zachowaniami związanymi z jazdą na rowerze elektrycznym a świadomością ryzyka.

Badania te zostały przeprowadzone poprzez zebranie danych dotyczących ryzykownych zachowań rowerowych i świadomości ryzyka z badań ankietowych. Podejście oparte na badaniach kwestionariuszowych jest stosowane w wielu badaniach dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest to skuteczne narzędzie do zbierania informacji na temat świadomości ryzyka, zachowań kierowców i umiejętności jazdy na rowerze.

Do zbadania związku między subiektywną świadomością ryzyka użytkowników a ryzykownymi zachowaniami rowerowymi można zastosować analizę regresji. W celu zebrania informacji na temat postawy bezpieczeństwa użytkowników można również zastosować metodę badań kwestionariuszowych.

Więcej czasu spędzonego na jeździe

Korzystanie z roweru elektrycznego wspomaganego pedałami jest ekologiczną i tanią alternatywą dla jazdy samochodem. Korzyści obejmują zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i hałasu oraz mniejszą emisję globalnego ocieplenia. Rowery elektryczne ze wspomaganiem pedałowania są również szybkie i ciche.

Jednym z najprzyjemniejszych aspektów jazdy na rowerze jest możliwość wyjścia z domu i zobaczenia, co miasto ma do zaoferowania. Jazda na rowerze to także świetny sposób na poprawę zdrowia sercowo-naczyniowego i wzrost mięśni. Jest to forma ćwiczeń o niskim wpływie, która zwiększa poziom szczęścia i poprawia nastrój. Jeśli nie jesteś zapalonym rowerzystą, być może nadszedł czas, aby rozważyć użycie E-bike’a do dojazdów do pracy.

Badanie opublikowane w International Journal of Behavioural Nutrition and Physical Activity wykazało, że rowerzyści wyciągnęli małe, ale znaczące zwycięstwo, jeśli chodzi o ćwiczenia fizyczne. W badaniu porównano wydatki energetyczne uczestników pomiędzy rowerami konwencjonalnymi a rowerami elektrycznymi. Wyniki wskazują, że średni czas spędzony na rowerze jest niższy w przypadku osób korzystających z rowerów elektrycznych. Badanie wykazało również, że uczestnicy badania używali rowerów konwencjonalnych i e-rowerów do dłuższych wycieczek niż ci, którzy tego nie robili. Może to być związane z infrastrukturą, która wspiera rowery.

Naukowcy przebadali grupę 10K dorosłych w siedmiu krajach europejskich. Wyniki wskazały, że uczestnicy spędzali mniej czasu na jeździe rowerem po płaskich i pagórkowatych trasach, a więcej na E-bike’u. Poza nowością, jaką jest jazda na E-bike, badanie wykazało również, że rowerzyści mieli lepszy sen, mniejszy stres i lepszy ogólny stan zdrowia. Autorzy badania przypisali to zwiększonemu czasowi spędzonemu na rowerze elektrycznym.

Najlepsze jest to, że jest to bezpłatne. Jeśli zastanawiasz się nad zamianą swojego codziennego dojazdu do pracy z samochodu na rower elektryczny, sprawdź ofertę rowerów elektrycznych w lokalnym sklepie rowerowym.

Większa wydajność

Posiadanie roweru elektrycznego może być świetną alternatywą dla samochodu na krótkich i średnich dystansach. Rowery elektryczne są znacznie tańsze w eksploatacji i utrzymaniu oraz stanowią przyjazny dla środowiska sposób podróżowania. Mogą być również dobrym sposobem na poprawę zdrowia i kondycji.

Rower elektryczny może być również świetnym rozwiązaniem dla rodziny z dziećmi lub młodymi dorosłymi. Mogą z niego korzystać osoby niepełnosprawne ruchowo, świeżo upieczeni rodzice z przyczepką oraz osoby, które muszą dojechać do pracy. E-rowery mogą również przyczynić się do zmniejszenia korków w obszarach miejskich.

Jednym z podstawowych powodów, dla których e-rowery są lepszą alternatywą dla samochodów elektrycznych, jest to, że są one niezwykle wydajne. Mogą dostarczyć Cię do celu w ułamku czasu. Dzieje się tak dlatego, że mają gęsty od energii system dostarczania energii. Są również znacznie lżejsze od samochodu.

Rowery elektryczne wykorzystują również akumulatory do generowania energii. Baterie te są zwykle oceniane w watogodzinach, co jest tą samą jednostką, która służy do pomiaru ilości energii dostarczanej w ciągu godziny. Typowa bateria roweru elektrycznego ma pojemność od 300 do 1000 watogodzin.

Baterie są też znacznie lżejsze niż jeszcze kilka lat temu. Dzięki temu e-rowery są od 10 do 30 razy bardziej wydajne niż samochód.

E-rower może też udźwignąć większy ciężar. Oznacza to, że mogą one znacznie łatwiej podjeżdżać pod strome wzniesienia. Oznacza to również, że mogą szybciej przyspieszać. Jeśli chcesz podjechać pod 10-procentowy stopień, będziesz potrzebował 150 watów, aby to zrobić.

Istnieje wiele innych zalet korzystania z roweru elektrycznego. Niektóre z najbardziej widocznych to fakt, że są one o wiele tańsze w zakupie i eksploatacji, są przyjazne dla środowiska, są znacznie lżejsze niż samochód i są znacznie łatwiejsze dla środowiska.