Jak przygotować panele fotowoltaiczne do ogrzewania wody
Polecane

Jak przygotować panele fotowoltaiczne do ogrzewania wody

Przygotowanie paneli fotowoltaicznych do podgrzewania wody wymaga kilku różnych kroków. Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że panele są czyste. Polega to na dokładnym umyciu ich wodą, a następnie zastosowaniu roztworu chemicznego, który zabezpieczy panele przed blaknięciem i rdzewieniem. Ten roztwór chemiczny może zawierać glikol propylenowy, który jest powszechnie stosowany do środków przeciw zamarzaniu.

Szkło

Używanie paneli fotowoltaicznych do ogrzewania wody jest dobrym pomysłem, jeśli mieszkasz na półkuli północnej, ale to nie znaczy, że musisz pobrudzić sobie ręce. Na rynku dostępnych jest wiele systemów komercyjnych, ale można również uzyskać konfigurację na zamówienie za ułamek kosztów. Jednym z najważniejszych czynników jest lokalizacja. Nie ma sensu uruchamiać systemu ogrzewania wody zasilanego energią słoneczną w pobliżu plaży, na przykład, gdzie słońce często nie pokazuje się. Można również zbudować efektywny system słonecznego ogrzewania wody z materiałów pochodzących z odzysku. Oznacza to, że możesz mieć wydajny, energooszczędny system ogrzewania wody przez dziesięciolecia. Możesz nawet skończyć z lepiej wyglądającym setupem niż fabrycznie zbudowany model.

Nie jest niespodzianką, że przemysł słonecznego ogrzewania wody jest bardzo konkurencyjny. Z całej konkurencji, ważne jest, aby upewnić się, że jesteś coraz najlepszą wartość dla Twojego buck. Oznacza to, że należy zrobić swoje badania i używać odpowiednich narzędzi do pracy. Należy również uważać na pozbawionych skrupułów wykonawców, którzy nie dbają o swój dom. Na szczęście istnieje wiele renomowanych firm, które specjalizują się w słonecznym ogrzewaniu wody. Zapewnią Ci bezpłatną konsultację, a także porady dotyczące lokalizacji dobrej lokalizacji i wyboru odpowiedniego wykonawcy. Oferują one również szereg korzyści, takich jak gwarancje i rabaty, aby ułatwić podjęcie decyzji.

Podczas gdy najlepszy słoneczny zasilany podgrzewacz wody może być trochę splurge, to jest warte inwestycji, która jest pewna, aby zwrócić się w spades. Można również zbudować słoneczny zasilany system ogrzewania wody z materiałów oszczędnościowych, a za ułamek kosztów jednostki prebuł. Przy użyciu odpowiednich narzędzi i materiałów, można mieć wydajny i skuteczny system słonecznego ogrzewania wody w miejscu w krótkim czasie.

Rura miedziana

Wybór odpowiedniej rury miedzianej do przygotowania paneli fotowoltaicznych do podgrzewania wody nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiedni rodzaj rury, oraz właściwy rodzaj izolacji.

Miedź jest materiałem bardzo plastycznym, co czyni ją dobrym wyborem na radiatory i rury. Ponadto, jest dobrym przewodnikiem ciepła. Jest to również trwały materiał, który może wytrzymać rygory systemu hydraulicznego.

Rura miedziana jest dostępna w szerokim zakresie gatunków. Jest on podzielony na trzy różne typy: K, L i M. Gatunki K i L najlepiej nadają się do instalacji solarnych.

Najprostszy typ kolektora wykorzystuje kolektory płaskie, które są w zasadzie rurami wodnymi biegnącymi przez płytką metalową skrzynkę obudowaną grubym czarnym szkłem. Panel jest osłonięty szklaną taflą, która wyłapuje ciepło wewnątrz skrzynki. Do panelu dołączona jest również płyta absorpcyjna, która zazwyczaj wykonana jest z tańszego metalu.

Najlepszym rodzajem orurowania dla instalacji solarnych jest orurowanie ciągnione L. Rury te występują w różnych gatunkach i są skategoryzowane według sztywności i grubości ścianek.

Istnieją pewne zauważalne wady stosowania rur miedzianych w solarnym systemie ogrzewania wody. Główną z nich jest to, że jest ona droga. Jednak jest to dobry wybór, jeśli jesteś na rynku dla nowego systemu domu lub firmy. Jest to również łatwe do zainstalowania. Jest również przyjazny dla środowiska.

Najlepszą alternatywą dla miedzi jest rurociąg ze stali nierdzewnej. Chociaż jest to trochę droższe, to jest łatwiejsze do zainstalowania i jest mniej szkodliwe dla środowiska. Główną wadą jest to, że ma kilka własnych wad.

W wielkim schemacie rzeczy, najważniejszą zmianą właściwości chemicznych jest temperatura punktu zamarzania roztworu środka przeciw zamarzaniu. Zmienia się ona stopniowo w miarę ogrzewania się roztworu. Będzie zmniejszać objętość w miarę ochładzania i zwiększać objętość w miarę ogrzewania.

Najlepszym sposobem na wybranie najlepszej rury miedzianej do przygotowania paneli fotowoltaicznych do podgrzewania wody jest zrobienie kilku badań i sprawdzenie, który typ będzie odpowiadał Twoim konkretnym potrzebom.

Rozwiązania przeciw zamarzaniu glikolu propylenowego

Niezależnie od tego, czy instalujesz systemy słoneczne do ogrzewania wody, czy też używasz ogrzewania słonecznego do produkcji ciepłej wody, musisz wybrać odpowiednie rozwiązania przeciw zamarzaniu glikolu propylenowego. Glikol propylenowy jest wysoce skutecznym i niedrogim rozwiązaniem przeciw zamarzaniu. Jest on powszechnie dostępny i ma długą historię w systemach ogrzewania słonecznego z zamkniętą pętlą.

Glikol propylenowy jest nietoksyczny i jest płynem do wymiany ciepła, który zapewnia skuteczną ochronę przed zamarzaniem. Może być stosowany w systemach woda-woda i powietrze-woda. Glikol propylenowy może obniżyć temperaturę zamarzania wody do poziomu poniżej -60 stopni Celsjusza. Mieszaniny glikol propylenowy/woda mają stosunek glikolu do wody 50/50. Im wyższe stężenie, tym niższa temperatura zamarzania.

Glikol propylenowy jest również bezpieczny do stosowania w wodzie pitnej. Jest stosowany w pastach do zębów, aromatach spożywczych i barwnikach spożywczych. Ma również niską ostrą toksyczność doustną. Może być również stosowany w elektronicznych urządzeniach do palenia oraz w kosmetykach.

Aby użyć glikolu etylenowego w aplikacjach solarnych, musisz być pewien, że system jest dwuścienny. W przeciwnym razie glikol będzie ulegał degradacji szybciej niż inne glikole w wyższych temperaturach. Może to spowodować uszkodzenie paneli.

Słoneczny system grzewczy musi być regularnie sprawdzany i konserwowany, aby zapewnić prawidłowe wyłączanie i opróżnianie. Obejmuje to sprawdzenie poziomu pH glikolu. Wartość pH glikolu powinna być sprawdzana co roku. Jeśli wartość pH jest zbyt niska, glikol będzie się szybciej degradował i może spowodować uszkodzenie paneli.

Mieszaniny glikolu propylenowego z wodą są pod ciśnieniem, a następnie cyrkulują do zasobnika ciepłej wody. Mieszaniny glikol propylenowy/woda mogą być również stosowane w jednościennym wymienniku ciepła. Typowe ciśnienie w systemie zamkniętej pętli jest rzędu 10 do 15 psi.

Producenci PG stwierdzą, czy ich glikol jest kompatybilny z systemami ogrzewania słonecznego. Można również sprawdzić temperaturę zamarzania i wartość pH glikolu. Dobrej jakości glikol będzie miał temperaturę zamarzania pomiędzy 425 a 475 F i wartość pH pomiędzy 7,0 a 8,0. Wyższy punkt zamarzania i wartość pH mogą spowodować uszkodzenie paneli.

Różnice w instalowaniu słonecznych systemów podgrzewania wody

Wybór odpowiedniego słonecznego systemu podgrzewania wody dla Twojego domu zależy od kilku czynników. System solarny może być cennym sposobem na oszczędzanie energii i pieniędzy, zwłaszcza jeśli mieszkasz w regionie o słonecznym klimacie. Jednak koszty inwestycji mogą być przeszkodą w opłacalności systemu.

System solarny do podgrzewania wody składa się z trzech głównych elementów: kolektora, zasobnika i medium przenoszącego ciepło. Choć są to podstawowe elementy instalacji solarnej do podgrzewania wody, to inne względy projektowe, takie jak ochrona przed zamarzaniem, konserwacja i pojemność zasobnika, mogą również odgrywać ważną rolę.

Pośrednie systemy słonecznego podgrzewania wody posiadają wymiennik ciepła, który wpływa na transfer ciepła z kolektora do wody w zbiorniku. Płyn, który przekazuje ciepło może być wodą, płynem niezamarzającym lub innym rodzajem płynu.

Istnieją dwa powszechne rodzaje słonecznych systemów podgrzewania wody: systemy z bezpośrednim obiegiem i systemy z odzyskiem wody. Systemy z obiegiem bezpośrednim posiadają kolektor słoneczny na dachu budynku. Ciecz w kolektorze jest następnie pompowana przez wymiennik ciepła, który jest zwykle owinięty wokół zbiornika ciepłej wody. System drain-back ma ten sam kolektor słoneczny, ale zamiast pompowania do zasobnika, woda jest odprowadzana z kolektora i umieszczana na ziemi. Stosowany jest ten sam system sterowania, ale jest mniej elementów.

Dla najlepszego dostarczenia energii powierzchnie kolektorów powinny być odchylone od poziomu, a kąty powinny być równe lub mniejsze od szerokości geograficznej budynku. Idealny kąt dla słonecznych systemów podgrzewania wody wynosi 30 stopni w kierunku prawdziwego południa. Kilka badań wykazało, że odpowiednią wydajność można osiągnąć przy różnych kątach nachylenia.

W zależności od wielkości i lokalizacji domu, koszt słonecznego systemu podgrzewania wody może wynosić od 75 do 150 dolarów za stopę kwadratową powierzchni kolektora. Dla większych systemów komercyjnych, koszt ten może być wyższy. Koszt zależy od kilku czynników, w tym stawek za energię elektryczną, tempa, w którym system słonecznego ogrzewania wody będzie produkować 70% rocznego zapotrzebowania wody, oraz kosztów cyklu życia systemu.