Najlepszy organiczny środek na mole w bukszpanie
Najnowsze

Najlepszy organiczny środek na mole w bukszpanie

Utrzymanie ogrodu wolnego od szkodników jest wielkim problemem, zwłaszcza gdy Boxwood Moth jest w pełnym rozkwicie. Na szczęście istnieje kilka dobrych rozwiązań organicznych, do których można się zwrócić.

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z dmbigbg.pl

Naturalna kontrola

Stosowanie naturalnych metod zwalczania ćmy bukszpanowej to świetny sposób na ochronę krzewów przed tym szkodnikiem. Najlepsze jest to, że są one również bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Istnieje kilka metod zwalczania moli bukszpanowych, w tym pułapki na owady, dokarmianie dolistne i biologiczne środki owadobójcze. Chemiczne środki owadobójcze są nieskuteczne i mogą szkodzić pożytecznym owadom i pszczołom.

Pułapki feromonowe przyciągają samce motyli i ćmy. Pułapki zawierają feromony, które przyciągają samce, które następnie wlatują do pułapki. Są bezpiecznym sposobem na wyeliminowanie moli bukszpanowych i innych insektów z Twojego ogrodu. Kapsułki z feromonami wystarczają na cztery do sześciu tygodni.

Chemiczne środki owadobójcze są drogie i często nieskuteczne. Ponadto mogą zaszkodzić innym owadom i pożytecznym stworzeniom w Twoim ogrodzie. Oprócz uszkodzenia roślin, toksyny mogą również zaszkodzić twoim jelitom.

Jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie naturalnej kontroli ćmy bukszpanowej jest zabicie gąsienic. Gąsienice ćmy bukszpanowej można usunąć ręcznie, ale jest to proces pracochłonny. Należy również zwracać uwagę na oznaki obecności szkodnika.

Innym świetnym sposobem na uzyskanie naturalnej kontroli ćmy bukszpanowej jest zastosowanie Bacillus thuringiensis var Kurstaki. Jest to bakteria, która dostaje się do układu pokarmowego larw. Wytwarza ona toksyny, które paraliżują larwy. Stosowanie tego typu bakterii jest uważane za najlepszy sposób na naturalne zwalczanie moli bukszpanowych.

Ćma bukszpanowa rozprzestrzeniła się w całej Europie. Po raz pierwszy pojawiła się w Unii Europejskiej w 2006 i 2007 roku, a od tego czasu rozprzestrzeniła się na całym kontynencie. Jest uważana za gatunek inwazyjny i rozprzestrzeniła się na obszary Wielkiej Brytanii i Europy. Szkodnik ten może powodować uszkodzenia bukszpanów, krzewów i żywopłotów. Bukszpany są bardzo popularnymi krzewami i żywopłotami w Ameryce Północnej. Są one również popularne w Azji.

Ćma bukszpanowa jest szkodnikiem inwazyjnym, który wyrządza szkody bukszpanom i innym roślinom ogrodowym. Jeśli podejrzewasz, że Twoje bukszpany są zaatakowane, skontaktuj się z lokalnym biurem USDA. Można również zgłosić każdą inwazję ćmy bukszpanowej do stanowego departamentu rolnictwa. Więcej informacji na temat ćmy bukszpanowej można uzyskać w Michigan State University Extension’s Pesticide and Plant Pest Management Division.

Entomopatogeny

W ciągu ostatnich 11 lat ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) szybko rozprzestrzeniła się w Europie i Azji. Gatunek ten jest inwazyjny i stanowi poważne zagrożenie dla obszarów uprawy bukszpanu. Szacuje się, że zaatakował on około 10 milionów akrów w Europie, Japonii i Korei.

Ćmy bukszpanowe mogą powodować silną defoliację bukszpanu. Są one również dobrymi lotnikami. W ciągu roku są w stanie pokonać 5-10 km. Osobniki dorosłe wyłaniają się z pokolenia zimującego między kwietniem a lipcem.

Ćmy bukszpanowe składają jaja bezpośrednio na liściach drzewa. Jaja wylęgają się w ciągu około 40 dni. Następnie nimfy zaczynają żerować na pąkach i nowych przyrostach. Wytwarzają woskową wydzielinę, która nadaje im wełniany wygląd. Dorośli mają około 0,125 cala długości i mogą skakać i gryźć. Składają około sześciu do czterech91 jaj na liściach.

Porażenie psylidami bukszpanu jest częstym problemem, który uszkadza bukszpan i inne gatunki roślin. Dorosłe osobniki są zielonkawe, przypominające mszyce, skaczą i gryzą. Nimfy mają woskową wydzielinę, która nadaje im wełnisty wygląd. Larwy żerują na korze i liściach bukszpanu. Charakteryzuje je kubkowatość liści na terminalnych końcach.

Grzyb bukszpanowy wytwarza zarodniki na zainfekowanych liściach. Zarodniki infekują rośliny bukszpanu głównie w temperaturze od 60 stopni do 80 stopni F. Grzyb ten powoduje zarazę bukszpanu i zgniliznę korzeni Phytophthora.

Grzyby te są odporne na stresy abiotyczne, takie jak susza, zimno i ciepło. Są szeroko stosowane do biokontroli szkodników roślin. Ponadto są one również przyjazne dla środowiska. Grzyby te są hodowane na dużą skalę i infekują wszystkie stadia rozwojowe owadów, w tym osobniki dorosłe i larwy.

Psyloid bukszpanowy jest jednym z najbardziej powszechnych szkodników w krajobrazach. W rzeczywistości pojedyncza inwazja tego szkodnika może spowodować uszkodzenia rośliny, które mają przede wszystkim charakter estetyczny. Jednak szereg naturalnych wrogów może zmniejszyć szkody. Niektórzy z naturalnych wrogów to chrząszcze, biedronki, lakowce i osy pasożytnicze.

Ćma bukszpanowa jest szkodnikiem niszczącym i może powodować poważne skutki ekonomiczne. Została wykryta w Ontario i trzech obszarach mieszkalnych w Kanadzie. Ponadto stwierdzono ją w Connecticut, Massachusetts i Ohio.

Insektycydy

Niezależnie od tego, czy jesteś ogrodnikiem czy szkółkarzem, prawdopodobnie znasz ćmę bukszpanową. Szkodnik ten jest gatunkiem inwazyjnym, który w ciągu ostatniej dekady szybko rozprzestrzenił się w Europie i Azji. Obecnie występuje w Kanadzie, Holandii i Ameryce Północnej.

Bukszpany są popularnymi krzewami krajobrazowymi do ogrodów i na żywopłoty. Można je znaleźć w większości rejonów Stanów Zjednoczonych. Są powszechnie sadzone w szkółkach i w krajobrazach w całym kraju. Bukszpany są również popularnym wyborem na żywopłoty i topiary.

Kiedy gąsienice ćmy bukszpanowej pojawiają się po raz pierwszy, wyglądają jak małe, zielone ćmy z białymi lub żółtymi paskami. Gąsienice są nieszkodliwe dla ludzi, ale żerują na bukszpanach. Szkodniki te mogą wyrządzić poważne szkody w roślinach. Ćmy można oderwać i zostawić w spokoju lub opryskać organicznym środkiem owadobójczym.

W sezonie jesiennym poczwarki ćmy bukszpanowej są stale obecne. Larwy żerują na pędach i liściach bukszpanu. Powoduje to żółknięcie i przeżeranie liści oraz przebarwianie się liści.

Pryszczarek bukszpanowiec to nimfa, która żeruje na nowych liściach bukszpanu. Ma ciało w kształcie cykady, wyraźne skrzydła i silne nogi. Ma około 1/8 cala długości. Larwy żerują przebijając powierzchnie liści. Zimują w liściach bukszpanu i wyłaniają się z nowych przyrostów.

Dorosłe ćmy bukszpanowe są zwykle białe z brązowymi marginesami. Mają jasny morf, a czarno-brązowa obwódka wokół ich ciała jest widoczna po rozsunięciu. Box moths pochodzą z Azji i Korei, ale w ostatnich latach stały się inwazyjne w Ameryce Północnej i Europie.

Szkodnik ten jest trudny do zwalczania i szybko się rozprzestrzenia. Nie ma naturalnych drapieżników dla ćmy bukszpanowej, a szkodnik jest znany z zarażania sąsiednich drzew bukszpanowych. Bukszpany są popularnymi krzewami do ogrodów we wszystkich częściach kraju. Jednak odpowiednie leczenie może zwiększyć szanse na przetrwanie rośliny.

Najlepszymi organicznymi insektycydami na mole bukszpanu są olej ogrodniczy i Bacillus thuringiensis (B.t.). Bacillus thuringiensis to naturalna bakteria, która wykazuje wysoką skuteczność w walce z larwami ćmy bukszpanowej. Bakterię rozpyla się na liście co 2 lub 3 tygodnie. Jeśli infestacja jest duża, może być konieczne częstsze stosowanie środka owadobójczego.

Pułapki

Zastosowanie naturalnego środka na ćmę bukszpanową może być najlepszym rozwiązaniem. Ten rodzaj owadów jest inwazyjnym szkodnikiem, który może uszkodzić drzewa bukszpanowe. Na szczęście istnieje szereg naturalnych wrogów, którzy atakują tego szkodnika.

Pierwszym krokiem w kontroli ćmy bukszpanowej jest usunięcie gąsienic. Jest to łatwe do zrobienia i można to zrobić ręcznie. Alternatywnie można użyć chemicznego środka owadobójczego. Jednak problem z chemicznymi środkami owadobójczymi polega na tym, że mogą one mieć negatywny wpływ na pszczoły i inne pożyteczne owady.

Najlepszy organiczny środek na ćmę bukszpanową wykorzystuje bakterię zwaną Bacillus thuringiensis (B.t.). Bakteria ta jest spożywana przez larwy ćmy bukszpanowej, które żywią się liśćmi. Toksyny zawarte w bakterii są toksyczne dla larw, paraliżując ich układ pokarmowy. W efekcie prowadzi to do ich śmierci.

Bakteria jest sprzedawana w wielu formach, w tym Lepinox i DiPel. Bakteria jest bardzo skuteczna w zwalczaniu moli bukszpanowych, ale wymaga wprowadzenia w fazie rozrodczej larw.

Innym naturalnym środkiem na mole bukszpanu jest zastosowanie nicieni. Nicienie to małe robaczki, które miesza się z wodą. Robią one krótką pracę z gąsienicami. Są one dostępne w lokalnym sklepie ogrodniczym.

Pułapki feromonowe są również wykorzystywane do monitorowania nasadzeń pod kątem moli drzewiastych. Pułapki feromonowe wykorzystują syntetyczny feromon, który przyciąga samce moli. Samce ćmy zostają uwięzione w pułapce i nie mogą się rozmnażać.

Jeśli nie jesteś pewien, czy masz mole bukszpanowe, czy nie, odwiedź swój państwowy departament rolnictwa, aby sprawdzić drzewa. W niektórych stanach można wziąć udział w programie odłowu moli wczesnego wykrywania.

Szkodnik ten nie zniknie, ale istnieje szereg zabiegów organicznych, które można wykorzystać do jego zwalczania. Zabiegi te mogą być skuteczne w zwalczaniu moli bukszpanowych, a także pomogą Ci odzyskać liście na Twoim drzewie. Zabiegi te mogą być stosowane co miesiąc i powinny być stosowane do zimy. W miejsce środków chemicznych możesz również zastosować pył skalny, czyli naturalny pestycyd.

Jako dodatkowe zabezpieczenie, możesz co miesiąc spryskiwać swoje bukszpany chemicznym środkiem owadobójczym. Nie jest to jednak zalecane w przypadku dużych drzew.