Największe elektrownie wiatrowe na świecie
Ciekatowski

Największe elektrownie wiatrowe na świecie

Pomimo wzrostu znaczenia energii słonecznej, energia wiatrowa nadal stanowi znaczący procent światowego zużycia energii elektrycznej. Największe elektrownie wiatrowe na świecie znajdują się w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Chinach. Na świecie istnieje jednak kilka innych godnych uwagi farm wiatrowych. Należą do nich Jaisalmer Wind Park w Indiach oraz London Array Offshore Wind Farm w Anglii.

Hornsea One

Znajdujący się w południowej części Morza Północnego Hornsea Project One jest największą morską farmą wiatrową na świecie. Została zaprojektowana w celu generowania czystej energii i zmniejszenia uzależnienia Wielkiej Brytanii od paliw kopalnych. Jej moc 1.218 MW zapewni energię dla ponad miliona domów w Wielkiej Brytanii.

Hornsea Project One jest realizowany przez Orsted we współpracy z Global Infrastructure Partners. Znajduje się w strefie Hornsea, która rozciąga się na ponad 2 tys. mil kwadratowych na Morzu Północnym. Projekt rozpoczął budowę w styczniu 2018 roku – ta część materiału jest zaczerpnięta ze strony Biznesowe Szkolenia. Pierwszy ze 174 monopali został zainstalowany w styczniu.

Turbiny wiatrowe mają 190 metrów wysokości, a każde ostrze ma 75 metrów długości. Każde ostrze jest mniej więcej szerokości boiska piłkarskiego, a każda turbina może zasilać przeciętny dom w Wielkiej Brytanii przez 24 godziny.

Oprócz produkcji czystej energii, Hornsea 2 przyczyni się do poprawy niezawodności dostaw energii w Wielkiej Brytanii. Została zaprojektowana tak, aby wykorzystać silne wiatry na Morzu Północnym. Podłączona zostanie do sieci krajowej w miejscowości Killingholme. Jej morska podstacja jest największą na świecie morską podstacją prądu zmiennego.

Farma wiatrowa zawiera również systemy rozdzielnic wysokiego napięcia w izolacji gazowej oraz filtry harmoniczne. Będzie to pierwsza z nowej generacji morskich elektrowni.

Pierwsza turbina projektu została zainstalowana, a pierwszy prąd płynie do brytyjskiej sieci energetycznej. Turbina będzie wykorzystywana do zasilania brytyjskiej infrastruktury elektrycznej przez co najmniej dekadę. Turbiny są produkowane przez Siemens Gamesa Renewable Energy. Turbiny będą generować wystarczająco dużo energii, aby zasilić 14 000 domów dziennie.

Shepherds Flat Wind Farm

Zlokalizowana w północno-wschodnim Oregonie Shepherds Flat Wind Farm jest jedną z największych elektrowni wiatrowych na świecie. Projekt będzie miał moc znamionową 845 MW. Projekt wygeneruje ilość energii wystarczającą do zasilenia 235 000 amerykańskich domów. Zmniejszy także emisję dwutlenku węgla o 1,5 mln ton rocznie.

Projekt został opracowany przez firmę Caithness Energy. Jej liderzy spotkali się z przedstawicielami rządu, aby omówić projekt. Oceniono, że każdego roku będzie on zasilał gospodarkę Oregonu kwotą około 16 milionów dolarów.

Oczekuje się, że farma wiatrowa zostanie ukończona w 2012 roku. Projekt ma generować około 2 miliardów kilowatogodzin energii rocznie. Projekt Shepherds Flat zapewni 400 miejsc pracy podczas budowy.

Projekt zredukuje również 1,5 miliona ton emisji dwutlenku węgla każdego roku. Farma wiatrowa Shepherds Flat będzie dostarczać energię do Southern California Edison. Projekt będzie produkował wystarczająco dużo energii, aby zasilić ponad 240 000 domów w Oregonie.

Projekt Shepherds Flat Wind Farm jest zlokalizowany w hrabstwach Gilliam i Morrow w północno-środkowym Oregonie. Będzie generować około 845 MW czystej, bezemisyjnej energii. W projekcie wykorzystanych zostanie 338 turbin wiatrowych GE o mocy 2,5 MW. Turbiny posiadają generatory z magnesami trwałymi w celu zwiększenia wydajności.

Projekt Shepherds Flat otrzymał szereg zezwoleń i zgód rządowych. Otrzymał również gwarancję kredytową w wysokości 1,3 mld USD od Departamentu Energii. Był również w stanie skorzystać z przyspieszonej amortyzacji dotacji gotówkowej tax credit.

Oczekuje się, że farma wiatrowa Shepherds Flat będzie dostarczać około 2 miliardów kilowatogodzin rocznie. Projekt Shepherds Flat będzie pierwszym w USA, w którym zastosowano turbiny.

London Array Offshore Wind Farm

Położona w estuarium Tamizy farma wiatrowa London Array posiada 175 turbin, z których każda mierzy od 650 do 1200 metrów i generuje szacunkowo 2,2 TWh. Jest to ilość energii elektrycznej wystarczająca do zasilenia pół miliona domów rocznie. Turbiny są również podłączone do dwóch podstacji morskich.

Właścicielem farmy wiatrowej jest konsorcjum firm E.ON i Dong Energy. Partnerem jest również firma Masdar. Masdar to firma z siedzibą w Abu Dhabi. Jest to największy na świecie fundusz cleantech. Masdar posiada 20% udziałów w projekcie.

The Array to największa na świecie morska farma wiatrowa. Znajduje się 20 km od wybrzeży Kentu w zewnętrznym ujściu Tamizy. Farma jest rozłożona na 100 km kwadratowych. Oczekuje się, że będzie wypierać ponad 900 000 ton CO2 rocznie. Ma również potencjał, aby zaoszczędzić 925 000 ton CO2 każdego roku.

Pierwsza faza farmy wiatrowej ma zasilać pół miliona domów rocznie. Projekt kosztował w momencie budowy około 2,86 mld USD. Array będzie studium przypadku dla deweloperów mających nadzieję na obniżenie kosztów dużych morskich farm wiatrowych.

Projekt wyrósł ze środowiskowych studiów wykonalności. Planowano go zbudować na głębokości co najmniej 15 kilometrów od brzegu. Projekt wymagał silnych wiatrów. Turbiny zostały zaprojektowane do pracy przez 20 lat.

Farma wiatrowa London Array została zbudowana zgodnie z harmonogramem, pomimo trudnych warunków pogodowych. Było wiele zgód na planowanie od różnych organów wydających zgodę.

The Array działa od kwietnia. Turbiny zostały zainstalowane przy użyciu barki typu jack-up. Fale napierają na nogi barki, powodując jej uniesienie się nad wodę.

Jaisalmer Wind Park

Położony w stanie Radżastan Jaisalmer Wind Park jest jedną z największych lądowych farm wiatrowych na świecie. Projekt ten został opracowany przez Suzlon Energy, jednego z największych producentów turbin wiatrowych w Indiach. Jego realizacja została rozpoczęta w 2001 roku.

Suzlon opracował farmę wiatrową dla kilku różnych klientów. Projekt wspiera lokalną społeczność poprzez płatności od właścicieli gruntów i inwestycje. Pozwoli to na dostarczenie zrównoważonej energii do 220 000 domów w regionie.

Park wiatrowy Jaisalmer ma moc zainstalowaną 1064 MW. Farma znajduje się w pobliżu rzeki Yamuna i gór Vindyha. Prędkość wiatru zmienia się w zależności od warunków atmosferycznych. Projekt ten wykorzystuje różne turbiny do wytwarzania energii elektrycznej.

Suzlon uruchomił w regionie 48 turbin wiatrowych S97-2,1 MW. Są to jedne z najnowszych turbin wyprodukowanych przez firmę Suzlon. W turbinach tych zastosowano technologię Doubly Fed Induction Generator (DFIG). Technologia ta pomaga zwiększyć wydajność energetyczną.

Szacuje się, że projekt pozwoli zastąpić 0,21 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Jest to równe rocznej emisji czterech domów. Suzlon oferuje 20-letnią umowę na eksploatację i utrzymanie farmy wiatrowej. Elektrownia pomaga również w optymalizacji sieci przesyłowej kraju.

Jaisalmer Wind Park otrzymał kilka zachęt od rządu Indii. Projekt jest również zgodny z krajowym celem 175 GW zielonej energii do 2022 roku. Projekt pomoże również zmniejszyć nieciągłość mocy energii odnawialnej.

Indie posiadają łącznie 35 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych. Naród ten jest drugim największym dostawcą energii wiatrowej w Azji. Posiada czwartą co do wielkości lądową farmę wiatrową na świecie.

Alta Wind Energy Centre

Położona u podnóża gór Tehachapi, Alta Wind Energy Centre jest farmą wiatrową należącą i obsługiwaną przez Terra-Gen Power. Farma wiatrowa będzie generować 1.550 megawatów mocy i dostarczać tę energię do Southern California Edison w ramach 25-letniej umowy zakupu energii.

Farma wiatrowa Alta będzie jednym z największych lądowych projektów wiatrowych na świecie. Projekt ma generować trzy razy więcej energii niż największa istniejąca farma wiatrowa w kraju.

Projekt Alta składa się z instalacji do 600 turbin wiatrowych. W jego skład wchodzi również system odbioru energii oraz zakład dozowania. Terra-Gen Power to firma zajmująca się rozwojem energii odnawialnej, która jest powiązana z Global Infrastructure Partners i ArcLight Capital Partners.

Terra-Gen Power zebrała około 115 milionów dolarów na sfinansowanie projektu. Firma planuje zainstalować 300 turbin, a rozpoczęcie budowy ma nastąpić w 2015 roku. Ostatecznie farma wiatrowa Alta będzie rozłożona na 9000 akrów i będzie obejmować 290 turbin.

Farma wiatrowa Alta ma zostać ukończona w ciągu najbliższej dekady. Projekt będzie zlokalizowany w Tehachapi Pass, w hrabstwie Kern w Kalifornii. Jest częścią projektu Tehachapi Renewable Transmission Project, który ma za zadanie transportować energię elektryczną z odległych źródeł czystej energii do głównych skupisk ludności.

Projekt kosztował 2,875 miliarda dolarów na budowę i wygeneruje 1,550 megawatów czystej energii. Centrum Energii Wiatrowej Alta zapobiegnie wprowadzeniu do atmosfery 5,2 mln ton metrycznych CO2.

Farma wiatrowa Alta ma generować około 830 megawatów do końca 2015 roku. Dyrektorzy Terra-Gen powiedzieli, że farma wiatrowa stworzy tysiące miejsc pracy i zwiększy produkcję energii wiatrowej w Kalifornii o 25 procent.